ABD ve Avrupa nükleer santral yapımından vazgeçmemiştir. Çünkü?

Nükleer Santral atıkları ciddi bir sorundur!

nukleer-santral-atiklari-ciddi-bir-sorundur

Dünyada hurda ya da atığı en kıymetli metaller sıralaması şöyledir: 'ALTIN' 'URANYUM ' 'PLATİN ' GÜMÜŞ ve ALÜMİNYUM'DUR.
21 Şubat 2016 Pazar 01:49

 1000 MW'lık bir nükleer santralde yılda ortalama 25 ton kullanılmış yakıt çubuğu atığı çıkar. Bunun hacimsel değeri bir yemek masası büyüklüğüdür. Bu çubuklar büyük bir havuzda yıllarca toplanır. Dünyada hurda ya da atığı en kıymetli metaller sıralaması şöyledir: 'ALTIN' 'URANYUM ' 'PLATİN ' GÜMÜŞ ve ALÜMİNYUM'DUR. Bu metal atıklarının (hurda) fiyatları Londra metal borsasında belirlenir. Ancak sadece 'kullanılmış uranyum çubuk' fiyatları yoktur. Çünkü hiçbir ülke bu hurdaları elinden çıkartmak istemez. Sebebi ise gelişen teknoloji ile çubukların ileride 'defalarca kullanılması gerçeğidir.'

Ciddi RADYOAKTİF ATIK sorunu ise yapılan özel nükleer araştırma ve atom ve nötron bombası geliştirmesi esnasında ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de Nükleer Enerjiyi barışçıl amaçlı kullanmayı isteyen ülkelerin kamuoylarında bu bilgi eksikliği nedeni ile zaman zaman koparılan fırtınaların gerçeklerle ilgisi yoktur. ABD, 103 nükleer santral ile en çok 'kullanılmış yakıt stokuna' sahip ülkedir. Bu kullanılmış ya da atık yakıtlara, sürekli talip olan iki alıcı ülke; Fransa ve Rusya maalesef satıcı ülke bulunmaması nedeni ile alımYAPAMAMAKTADIR.

İşte bu gerçekler karşıtlar tarafından, sürekli ört-pas edilerek, atık yakıtlar üzerinden inanılmaz 'yalan haberler' yaymaktadırlar. Medya ve yazılı basında ise haber ve programlardaki bilimselliğin temsil oranı da %15-20 seviyesinde olunca 'bilgi kirliliğinin'önüne geçmenin güçlüğü daha da kolay anlaşılabilir.

Son gerçek ise daha da çarpıcıdır. Nükleer santraller yapılırken ileride çıkacak yakıt çubuklarını muhafaza edebilecek bir havuz mutlaka yapılır. Son yıllarda bu havuzların kapasitesi 50 yıllık atık yakıtları barındırabilecek kapasitede yapılmaya başlanmıştır. Kısaca ömrü biten santral ile birlikte bu havuz ve içindeki yakıt, sadece basit bir güvenlik koruması ile yıllarca yerinde muhafaza edilebilir. Zamanı ve ihtiyacı halinde atık yakıtlar, 'yeniden değerlendirme tesisine' aktarılır. Böylece ortada tartışılacak konunun kalmadığı işin gerçek boyutudur. İşte şimdi 'nükleer santrallerdeki' atık sorunundan bahsetmenin ciddiliği konusunu, sizlerin takdirine bırakıyoruz.

Resim: Kullanılmış yakıt çubuklarını koruma havuzundaki yerine yerleştirilmesi.


Haber okunma sayısı: 1386

Haberin etiketleri:

Nükleer, santral


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

KIRKLARELİ - HAVA DURUMU

KIRKLARELI

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ